تعیین تعرفه و ارزش گمرکی از موارد بسیار مهم در واردات کالا و ترخیص کالا از گمرک بشمار می آید. که عدم اظهار تعرفه صحیح کالا می تواند خسارات زیادی به وارد کننده تحمیل کند.  همچنین ارزش دقیق گمرکی کالا هم از آنجا که حقوق ورودی کالا و برخی از سایر هزینه ها به آن مرتبط می باشد از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در این خصوص تیم چابک ترخیص خدمات مربوط به تعیین تعرفه و ارزش گمرکی را به شما ارایه می دهد تا با خیالی آسوده اقدام به واردات کالای خود نمایید.

در اینجا به توضیحی مختصر از حقوق گمرکی می پردازیم.

حقوق‌ گمركی و تعرفه چیست؟

وجوهی كه در گمرك از كالاهای وارداتی دریافت می‌شود، به چند دسته تقسیم می‌شود.

یكی حقوق و عوارض است كه نوعی مالیات غیرمستقیم است و دیگری هزینه‌هاست كه در مقابل انجام خدمت وصول می‌شود؛ مثل هزینه تخلیه و بارگیری، آزمایش، استاندارد و انبارداری.

✳️حقوق و عوارض توسط گمرك وصول می‌شود، ولی هزینه‌ها توسط سازمان‌های ارائه‌كننده خدمت مثل سازمان بنادر در بنادر، انبارهای عمومی در گمركات داخلی و سازمان ملی استاندارد وصول می‌گردد. حقوق ورودی كه در بند (ح) ماده یك قانون امور گمركی تعریف شده شامل دو قسمت است:

1 ـ حقوق گمركی (كه برای همه كالاها 4 درصد است و توسط مجلس وضع شده است).

2 ـ سود بازرگانی كه توسط دولت تعیین می‌شود.

البته مالیات‌ها و عوارض دیگر از جمله9درصد از مالیات ارزش افزوده، 4 درصد از كالاهای فرهنگی، یک درصد از مجموع حقوق گمركی و سود بازرگانی ( حقوق ورودی ) به عنوان عوارض هلال احمر نیز از واردات انواع كالاها و به تناسب نوع و حجم كالا دریافت می‌شود.

✳️مفهوم تعرفه

تعرفه عبارت است از مالیات و عوارضی كه دولت‌ها به دلایل حمایتی، مالی یا تركیبی از آنها از كالاها اخذ می‌كنند.

اصطلاحا این دریافتی به حقوق گمركی Customs Duties موسوم است.

تعرفه گمركی ممكن است براساس ارزش كالا دریافت شود. در این صورت، آن را تعرفه ارزشی می‌نامند و به روش‌های مختلف محاسبه و دریافت می‌شود.

تعیین تعرفه و ارزش گمرکی

 

در کانال تلگرام چابک ترخیص عضو شوید