تحلیل بازار ارز دلار و یورو از ابتدای سال 96 تا نیمه اول شهریور

ارسال شده در: Uncategorized | 0

تحلیل بازار ارز دلار و یورو از ابتدای سال 96 تا نیمه اول شهریور می تواند به تاجران که سروکار با ارز دارند همچون دلار و یورو کمک کند تا روند قیمتی ارز را رصد کنند و در تجارت خود این تورم ارز را مدنظر قرار دهند و بتوانند پبش بینی بهتری نسبت به آینده بازار داشته باشند. لذا تیم چابک ترخیص بازرگانان متن زیر را برای کمک به شما عزیزان تهیه نموده.

بازار ارز از اوایل مردادماه روند صعودی را در پیش گرفت. بهای دلار در بازار آزاد پس از یک دوره 4 ماهه ثبات، از ماه پنجم سال، تغییر به سمت افزایش نرخ را آغاز کرد و تا نیمه شهريور به 3 هزار و 900 تومان رسید.

بانک مرکزی که به دنبال اجرای طرح یکسا نسازی نرخ ارز است، بخشنامه هایی را برای فراهم کردن مقدمات این طرح صادر کرده است. از بیستم شهریورماه، بانکها ارز مسافرتی در اختیار مسافران قرار نمیدهند تا قدمی در جهت شفافیت بازار برداشته باشند.

دایره شمول ارز مبادله ای در حال کاهش است تا عملا ارز بازار آزاد به عنوان عرضه کننده ارز مطرح باشد. دلار در بازار آزاد نیز با افزایش تقاضا به سمت افزایش قیمت پیش میرود. بهای دلار از ابتدای سال تا نیمه شهریور معادل 146 تومان گران شد تا بازدهی این بازار در 5 ماه و نیم به 3.8 درصد رسیده باشد. هر دلار امریکا در بازار آزاد از 3 هزار و 748 تومان به 3 هزار و 894 تومان در نیمه شهریور رسید.

اما روند رشد بهای یورو در بازار آزاد سریعتر از دلار بود. افزایش ارزش یورو در بازارهای جهانی نسبت به دلار موجب شد تا در بازار ایران نیز رشد قیمت یورو بیشتر باشد. هر یورو در نیمه شهريور به 4 هزار و 790 تومان رسید. و این یعنی بازدهی یورو در 5 ماه و نیم به 16 درصد رسیده است.

تحلیل بازار ارز دلار و یورو از ابتدای سال 96 تا نیمه اول شهریور

منبع: اتاق بازرگانی نشریه آینده نگر

ارسال پاسخ